TUL 2050 › Forums › Uczelnia w otoczeniu społecznym i gospodarczym › Reindustrializacja i powrót produkcji przemysłowej do Europy
- This topic has 5 replies, 4 voices, and was last updated 7 months ago by
Bartek Zgorzelski.
-
AuthorPosts
-
March 15, 2024 at 2:25 pm #1623
Mirek Sopek
ParticipantNasza uczelnia może odgrywać kluczową rolę w procesie reindustrializacji i powrocie produkcji przemysłowej do Polski i Europy poprzez bardzo różnorodne działania. Zaangażowanie specyficznych środków może znacząco wpłynąć na innowacyjność, efektywność i konkurencyjność sektora przemysłowego. Warto wymienić tu kilka sposobów, w jakie Politechnika Łódzka może przyczynić się do tego procesu:
a) Wspomaganie aktywności B+R w przemyśle
b) Wspomaganie rozwój przemysłowej „siły roboczej” – rozwój kadr dla przemysłu
c) Rozwój przedsiębiorczości studenckiej i ekosystemu start-upów
d) Wpływanie na polityki przemysłowe lokalnie i lobbing ogólnokrajowy
e) Promowanie zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego
f) Intensywna współpraca międzynarodowa w w.w. działaniach.Podsumowując, Politechnika, wraz z innymi uczelniami, może być kluczowym czynnikiem napędzającym procesy reindustrializacji i powrotu produkcji przemysłowej do Europy poprzez wspieranie innowacji, rozwijanie wykwalifikowanej siły roboczej, wspieranie przedsiębiorczości, doradzanie w kwestiach polityczno-gospodarczych, promowanie zrównoważonego rozwoju oraz ułatwianie współpracy międzynarodowej.
Jakie widzicie Państwo szczególne kroki jakie nasza Uczelnia powinna podjąć w procesie reindustrializacji i powrotu produkcji przemysłowej do Polski i do Europy? Czy opisane powyżej idee wyczerpują możliwe działania, czy można tu dodać ciekawych pomysłów?
August 28, 2024 at 3:01 pm #1918Bartek Zgorzelski
ParticipantWiadomo, że najlepiej puls biznesu czują przedsiębiorcy, także w zakresie potrzeb dotyczących łańcucha dostaw. Istotnym powodem do reindustrializacji może być właśnie skrócenie łańcucha dostaw zarówno z uwagi na ograniczenia transportowe w transporcie z Chin, jak również z uwagi na zmianę założeń polityki międzynarodowej USA.
Zatem gdybyśmy wytypowali 20 największych producentów w województwie łódzkim i wśród nich zrobili ankietę odnoszącą się do przeczuć czy założeń przedsiębiorców na najbliższe 10 lat, to może przybliżylibyśmy się do obrazu, w jakiej skali potrzebujemy przywrócić np. produkcję podzespołów czy komponentów w województwie łódzkim?September 3, 2024 at 5:27 am #1923Mirek Sopek
ParticipantAbsolutnie znakomity pomysł!
Może istnieje w Łodzi coś takiego jak lokalna lista “Fortune 500”?
Polska jest: https://rankingi.rp.pl/lista500/2024
i tak tylko “stringowo” szukając znajduję tam 12 firm!
Więc start już jest – ale możemy zapytać UMŁ i być może dostać nie 20 ale 100 – ty była ankieta!Co o tym myślicie?
September 18, 2024 at 1:31 pm #1935jakubwojcik
ParticipantJest to ciekawy watek, ale z mojej perspektywy – wlasciciela fabryki materialow budowlanych pod Zdunska Wola, wiekszym wyzwaniem jest dla nas – dla regionu – transformacja biznesow ktore juz u nas funkcjonuja. Tak robotyzacja, cyfryzacja, jak i dekarboniacja procesow wytworczych. Tutaj okaze sie ze jest gro nowych technologii wytworczych ktore PL moglaby opracowac m.in. jak produkowac materialy budowlane o niskim sladzie weglowym. Jak projektowac i budowac rozproszone sieci energetyczne z magazynami energii na potrzeby lokalnego przemyslu. Mysle ze zanim wyjdziewy w swiat zapraszajac zagraniczne koncerny do relokalcji ich fabryk z Chin do woj lodzkiego, musimy zadbac o dostep do taniej i niskoemisyjnej energii- a tego u nas w regionie nie ma.
Znow, Uczelnia, ktora sama nie zdecyduje sie na opracowanie wlasnych planow osiagniecia neutralnosci klimatycznej, czy nie rozpocznie pracy w ramach 17 Celow Zrownowazonego Rozwoju ONZ, lub w wersji minimum nie bedzie sama wprowadzala gospodarki o obiegu zamknietym – nie bedzie wiarygodnym liderem i motorem reindustrializacji.
September 24, 2024 at 5:02 am #1942Bartek Zgorzelski
ParticipantPŁ ma swoje plany dla neutralności klimatycznej i to jest oczywiście ważne. Ale myślę, że jednak ważniejsze są przeczucia i potrzeby przedsiębiorców, a oni przecież również dążą do neutralności klimatycznej i aspekt ekologiczny jest już bezdyskusyjny.
Co więcej – przedsiębiorca dążący do neutralności klimatycznej to najlepszy ambasador tych zmian, ale też osoba/instytucja najlepiej czująca co potrzebuje do niezależnej produkcji w regionie, jakiej technologii, jakich specjalistów. Chodzi o to, żebyśmy byli w stanie dostarczyć do firm z regionu łódzkiego inżynierów, specjalistów i naukowców, którzy pozwolą te cele przemysłu zrealizować. -
AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.