TUL 2050

TUL 2050

Programy dedykowane dla imigrantów do Europy

TUL 2050 Forums Politechnika Łódzka w kontekście międzynarodowym Programy dedykowane dla imigrantów do Europy

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • #1617
    Mirek Sopek
    Participant

    Ważnym elementem naszą wizji strategicznej jest stworzenie w PŁ inkluzywnego krajobrazu edukacyjnego, który nie tylko zaprasza, ale także realnie pomaga imigrantom przybywającym do Polski, w uzyskaniu wysokiego poziomu wiedzy zawodowej, ze szczególnym naciskiem na nowe technologie.
    W naszej wizji PŁ jest uniwersytetem badawczym, gdzie różnorodność i innowacja idą w parze, tworząc dynamiczną społeczność uczących się z każdego zakątka świata, zjednoczonych wspólną pasją do postępu technologicznego.
    Jeśli takie kursy powstaną, mogą służyć jako swoiste mosty, łączące różnorodne potrzeby naszego rynku z możliwościami, wynikającymi z wykształceniem nowej grupy specjalistów pochodzących z różnych krajów świata, wspierając wzajemny szacunek, zrozumienie i współpracę między ludźmi w dążeniu do tworzenia rozwiązań technologicznych, które przynoszą korzyści całemu społeczeństwu.
    Poprzez takie inicjatywy, wpisywalibyśmy się do nowego standardu szkolnictwa wyższego w Europie – takiego, który rozpoznaje potencjał każdej osoby, niezależnie od jej pochodzenia, i wyposaża ją w wiedzę, umiejętności i pewność siebie, umożliwiające odniesienie sukcesu w szybko rozwijającym się sektorze technologicznym. Politechnika byłaby zatem nie tylko miejscem rozwoju nauki i innowacji technologicznych, ale także katalizatorem integracji społecznej, wywierającym głęboki i pozytywny wpływ na życie naszego społeczeństwa.

    Fundamentalnym pytaniem jest zatem czy jako wiodąca uczelnia techniczna, jesteśmy w stanie opracowywać kompleksowe kursy zaprojektowane tak, by sprostać unikalnym potrzebom studentów-imigrantów, aby ułatwić ich integrację akademicką i zawodową?

    #1933
    jakubwojcik
    Participant

    Mysle ze to wazne wyzwanie, w szczegolnosci w kontekscie starzenia sie spoleczenstwa i braku rak do pracy. Watek ten moznaby polaczyc ze stymulowaniem planowanej migracji wlasnie skupiajac sie “sciaganiu” specjalistow np z tytulem licencjata/inzyniera, by podczas studiow magisterskich rozpoczynali asymilacje w Polsce i zasilali szeregi wykwalifikowanych pracownikow. Mozna to polaczyc np z umowami partnerskimi z uczelniami z krajow WNP, Afryki, czy Ameryki Lacinskiej.

    Tak de facto od lat robia Skandynawowie i Niemcy.

    #1941
    Bartek Zgorzelski
    Participant

    Czy jako Uczelnia mamy jakieś doświadczenie w przyznawaniu stypendiów pozwalających osobom z zagranicy studiować na PŁ?
    Mam na myśli taki trochę “filmowy” scenariusz, gdzie młody, zdolny człowiek z dowolnego kraju na Świecie ma szansę otrzymać stypendium w naszej Uczelni z uwagi na swoje dokonania edukacyjno-naukowe.
    Wydaje się naturalnym i prawdopodobnym, że taki student po zakończeniu kariery niezależnie czy wybierze życie w Polsce czy wróci do swojego kraju, byłby zagorzałym ambasadorem Politechniki Łódzkiej.

    #1945
    Mirek Sopek
    Participant

    Znakomita idea – tyle że trzeba by sprawdzić czy takie formy pomocy nie mają jakiejś realnej postaci? Ja nie słyszałem o nich, ale może w jakiejś formie to istnieje i naszą rolą byłoby wzmocnienie tego poprzez porzeniesienie na poziom wizji?
    Koledzy bliżej zaangażowani w działalność edukacyjną – czy coś o takich inicjatywach wiemy?

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.