TUL 2050

TUL 2050

Interdyscyplinarne zagadnienia związane z pozyskiwaniem i transportem energii

TUL 2050 Forums Działalność badawcza Uczelni Interdyscyplinarne zagadnienia związane z pozyskiwaniem i transportem energii

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • Author
    Posts
  • #1740
    Bartek Zgorzelski
    Participant

    Planowanie nowoczesnych miast to obecnie planowanie przede wszystkim infrastruktury przesyłowej i magazynowej dla energii elektrycznej i energii cieplnej. Pozyskiwanie energii elektrycznej w obrębie miast to z kolei nieprosty sposób pogodzenia tradycyjnych metod związanych z paliwami kopalnymi z pozykiwaniem energii za pośrednictwem OZE. W sprawnym zapewnieniu dostępu do energii znaczenie mają zarówno zagadnienia techniczne powstawania energii, jej magazynowania, jej transportu w kontekście kabli elektrycznych czy rur jak również planowana przestrzennego, urbanistyki, architektury, inżynierii. Przed tymi wyzwaniami stoją inżynierowie różnych branż, którzy wspólnie muszą wypracować metodyką zarówno dla rozwiązań przejściowych między systemami, jak i docelowych dla powstających w tempie geometrycznych nowych rozwiązań i możliwości. Co ważne zrównoważona gospodarka energią i jej oszczędność staje się jednym z największych wyzwań obecnego świata. Jak właściwie wykształcić inżynierów w tym zakresie? Czy obecne struktura pozwala na przeprowadzenie takich kursów? Co potrzebujemy, żeby nadążyć z programem studiów za zmianami technologii?

    #1932
    jakubwojcik
    Participant

    Przed Polska stoja dwa duze wyzwania – jak zminimalizowac marnotrastwo energii cieplnej w zasobie 6mln budynkow miszkalnych, jak dostarczyc do nich cieplo [systemowe lub indywiduzlne] ze zrodel bezemisyjnych; jak napedzic 28mln pojazdow energia pozyskiwana ze zrodel nieemisyjnych. Proces transformacji bedzie trwal mniej wiecej do 2050 roku. Pytanie czy Uczelnia chce ksztalcic specjalistow w zakresie efektywnoscie energetycznej, odnawialnych zrodel, magazynowania energii elektrycznej i cieplnej, nowych paliw i napedow do pojazdow. Obszar ten zwiazany jest bezposrednio z wyzwaniami klimatycznymi i budowa bezpieczenstwa energetycznego kraju, po przez odchodzenie od importu paliw.

    Wartoby, by uczelnia postawila sobie za cel osiagniecie neutralnosci klimatycznej/ dojscia do roku 2050 do emisji net zero.

    #1938
    Mirek Sopek
    Participant

    Tak, absolutnie się z tą opinią zgadzam. Wprowadzenie do wizji strategicznej takiego ambitnego celu jest warte rozważenia – trzeba jedynie upawenić się że nawet w perspektywie 25 lat to jest realne.

    Nie ma natomiast żadnych wątpliwości, przynajmniej dla mnie, że Uczelnia powinna ksztalcic specjalistw z zakresu odnawialnych zrodel i magazynowania energii, nowych paliw i napedow do pojazdow i efektywności energetycznej!

    Uważam że to musimy wprowadzić do naszej wizji!

    #1939
    Bartek Zgorzelski
    Participant

    Miałem przyjemność prowadzić wczoraj panel z udziałem przedstawicieli PKP PLK, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Prochem i JT S.A.. Była mowa o kolosalnych pieniądzach na rozbudowę infrastruktury, w tym infrastruktury przesyłowej, planowanej do roku 2030, a wszystko również w kontekście transformacji energetycznej. Podstawowe wyzwanie, o jakim mówili paneliści, to DOSTĘPNOŚĆ KADRY INŻYNIERSKIEJ.
    Innymi słowy: rynek dopomina się o inżynierów, to się dzieje i koniecznie musimy na to aktywnie odpowiedzieć.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.