TUL 2050 › Forums › Struktura organizacyjna, jednostki i finansowanie Uczelni › Digitalizacja Uczelni
- This topic has 1 reply, 2 voices, and was last updated 1 year, 2 months ago by
Mirek Sopek.
- AuthorPosts
- March 16, 2024 at 9:15 pm #1624
Mirek Sopek
ParticipantNasza uczelnia dokonała w ostatnich latach ogromnego postępu w dziedzinie cyfryzacji większości jej obszarów działania i digitalizacji jej kluczowych aktywności. Pozwoliło to nam przejść przez okres pandemii Covid-19 bez zasadniczych problemów w naszym funkcjonowaniu jako uniwersytetu – tak badawczego jak i placówki edukacyjnej.
Jednak stoją przed nami jeszcze większe wyzwania w najbliższych 25 latach. Czeka nas czas wykorzystania transformacyjnej mocy technologii cyfrowych do gruntownego przedefiniowania krajobrazu edukacyjnego i badawczego a także wspierania działań innowacyjnych i doskonałości organizacyjnej uczelni.
Na pewno będziemy zaangażowani w postępującą digitalizację naszych zasobów edukacyjnych, zapewniając, że głęboka i wartościowa wiedza będzie dostępna w każdym czasie i miejscu, tym samym przełamując istniejące nadal bariery edukacyjne. Poprzez postępującą digitalizację, będziemy dążyć do zrewolucjonizowania naszych procesów nauczania i uczenia się, czyniąc je bardziej interaktywnymi, spersonalizowanymi i efektywnymi. Elementem naszej wizji jest stworzenie cyfrowo wzmocnionego ekosystemu uniwersyteckiego, który nie tylko przygotowuje studentów na przyszłość, ale także aktywnie kształtuje przyszłość technologii i społeczeństwa.
Obejmie to zapewne integrację tzw. Digital Twins (cyfrowych reprezentacji obiektów świata rzeczywistego) np. w naszych programach inżynierskich i architektonicznych, zapewniając studentom wirtualne repliki fizycznych systemów do symulacji w czasie rzeczywistym, w celach edukacyjnych i badawczych.
Podobnie będzie z zagadnieniami tożsamości cyfrowej (Digital Identity), która staje się obecnie przedmiotem intensywnych działań w Unii Europejskiej, tak ważnej dla doskonałego zarządzania relacjami ze studentami.
Ogromnym wyzwaniem zapewne będzie gwałtowny postęp Sztucznej Inteligencji. W tym obszarze wkraczamy na nieznane dotychczas w historii terytorium, z jednej strony są w nim obszary wielkiego potencjału, a z drugiej strony – tereny bardzo niebezpieczne. Ten obszar digitalizacji wymagać będzie od nas wielkiej uwagi i odwagi.
Wymieniam tu tylko te trzy obszaru istotne dla digitalizacji. Jakie inne dostrzegacie Państwo w tej przestrzeni? Jakie pożytki i jakie zagrożenia musimy dostrzec?
Zapraszam do dyskusji… - AuthorPosts
- You must be logged in to reply to this topic.